Hrátky s fyzikou
Nedávno jsme na hodině fyziky s paní prof. Gaierovou, mimochodem naší třídní, probírali magnetismus. A co to ten magnetismus vlastně je a jak to funguje? Je to po gravitaci snad druhá nejvýznamnější síla ve vesmíru.
Již v dávné historii lovci a sběrači, říkejme jim třeba "Magneťané" nalezli zázračný kámen - magnetovec, který je schopen přitáhnout jiný magnetovec, anebo jiný kovový předmět. Zpočátku jim sloužil jen k zábavě, ale postupně se lidé naučili jej využívat mnohem smysluplněji, např. jako kompas.
My dneska známe a snad na každé lednici doma máme magnety, které jsou ale umělé a vyrobené ze speciálních slitin. Velice dobře slouží například na dočasné vystavení úkolů v domácnosti. Do lednice se každý rád podívá, ale jak je to s tím vzkazem na ní?
Magnet má severní a jižní pól, které se vzájemně přitahují. Naopak dva stejné póly se odpuzují. A když magnet rozpůlíte, nějakým zázrakem je z každé poloviny zase magnet v plné kráse, tedy opět bude mít každá polovina severní a jižní pól.
Kolem magnetu je magnetické pole, kde působí magnetická síla. Ta působí i na dálku na tělesa, která se nemusí vzájemně dotýkat. Pokud se do magnetického pole dostane železný předmět, tak se stává dočasným magnetem.
Tvar magnetického pole jsme si na hodině ukázali pomocí siločar, což jsou myšlené čáry, které směřují vždy od severního k jižnímu pólu. Paní profesorka je zviditelnila pomocí železných pilin. Za úkol jsme dostali zapojit fantazií a vymyslet na další hodinu pokus.
A jak jsme si počínali? Použili jsme magnety z lednice, z nástěnky, použili papír, kartón, špejle, dráty, barvy, lepidlo a vzniklo pár zajímavých kousků. Vytvořili jsme skákajícího panáčka, magnetická autíčka, kompas s další školní pomůcky k výuce. Moc nás to bavilo a rádi jsme se učili fyziku.
Žáci Primy
Fotogalerie
Gymnázium
Užitečné informace
Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.
Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín
IČ: 62331639
IZO: 000601578