• Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Bakaláři
  • Moodle
  • Strava.cz
  • ISIC
  • MS Office
  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Français

Exkurze do Osvětimi a Krakova

Dne 17. června 2019 pořádala naše škola geograficko-historickou exkurzi do Polska, a to do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi a do nedalekého města Krakov. Výletu se zúčastnili studenti ze tříd Septima A, 3. A, Sexta A, Kvinta A a 1. A za doprovodu pedagogů Mgr. Pavly Kubínkové, Mgr. Dagmar Nogové a Mgr. Václava Labaje.

Vyjeli jsme autobusem v ranních hodinách od gymnázia směrem k hranicím. Cesta Polskem trvala pouze hodinu, ale žáci se stihli prospat a připravit na nadcházející nelehkou exkurzi.

Již v osm hodin jsme dorazili před brány naší první zastávky – Auschwitz I, nejstarší části celého komplexu. Samotný pohled na budovy z červených cihel obehnané plotem s ostnatým drátem vyvolával chmurné mrazení na zádech. Byť bylo na místě mnoho turistů, ponurý mrak, vznášející se nad námi, to nezahnalo.

Po osobní prohlídce byla každému přidělena sluchátka s rádiem a převzal si nás pan průvodce, který nám vysvětlil, k jakým účelům budovy sloužily. Ukázal nám muzeum dokumentů a osobních předmětů vězňů a provedl nás jednotlivými prostorami tábora. Přitom nám podával podrobné informace o systému přidělování vězňů na práce, o způsobu jejich života a o otřesných zdravotních a hygienických podmínkách, v jakých žili. Průvodce hovořil zpříma o všech zvěrstvech, jakých se dopouštěli nacisté na vězních, o vysoké úmrtnosti – nic nepřikrašloval, nic neopomněl.

Následně jsme se přemístili do druhé části tábora – Auschwitz II-Birkenau (Březinka). Tato část byla vystavěna v roce 1941 a je podstatně větší než ta první. Mnoho budov ale bylo zničeno, a tak nám byl ukázán jen objekt, kde vězni žili, či spíše živořili, a objekt umývárny a latrín. I zde jsme se dovídali o hrůzách, jakými si vězni museli projít. Tímto byla naše exkurze objektů bývalého koncentračního tábora v Osvětimi ukončena a my, s morálním ponaučením, jsme pokračovali dále do nedalekého královského města Krakov.

Druhé největší město Polska nás okamžitě uchvátilo. Na hradě Wawel, stojícím na kopečku nad městem, jsme si prohlédli katedrálu svatého Stanislava a svatého Václava, tradiční místo korunovací polských králů. Jelikož hrad byl dlouho využíván jako sídlo rakouské vojenské posádky a za nacistické okupace jako sídlo okupační správy, mnoho cenností z jeho interiérů se ztratilo. Poté jsme se odebrali do historického centra města na Krakovské náměstí, kde jsme dostali volno, abychom si město mohli prohlédnout individuálně. Měli jsme možnost navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Františka z Assisi, kostel svatého Petra a Pavla nebo jen obdivovat místní architekturu a velkoměstský život. V pozdním odpoledni jsme se odebrali z náměstí zpět k autobusu a vydali se na zpáteční cestu domů.

Co jsme si z této historicko-geografické exkurze odnesli? Jistě důrazné varování, co jsou lidé schopni udělat jiným lidem ve jménu zrůdné ideologie. Měli bychom si stále připomínat, k čemu došlo a proč se to už nikdy nesmí opakovat. Abych byla upřímná, na exkurzi do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi bych poslala každého člověka na světě, aby se seznámil se skutečně pravou realitou nacismu. Právě myšlenkou celého muzea je nejspíš tenhle citát, který jsem uviděla na stěně jedné z budov:

„Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.(George Santayana)

Děkujeme všem pedagogům, kteří nás doprovázeli a zajistili pro nás tuto naučnou a zajímavou exkurzi.

 

Autoři fotografií: Eliška Lindovská (SpA), Mgr. Václav Labaj

 

Monika Nogolová, 7. SpA

Fotogalerie

Aktualní informace o COVID-19 ve školství
Slavíme 100 let
Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578

Text pro popup